ВИНОГРАД
Римська міфологія.
Богом-покровителем виноградарства в римській міфології вважався Лібер. А навчив людей вирощувати виноград бог Сатурн. Римляни проводили свята збору винограду виналії, які присвячувалися голові пантеону богів Юпітеру.
Єгипетська міфологія.
Згідно з віруваннями єгиптян вирощувати виноград їх навчив бог Осіріс ще в той час, коли правив на землі. Його самого часто зображували з виноградною лозою, яка іноді обвивала його тіло. Богом же виноградної лози був Шаі, якого ототожнювали з добробутом і багатством. Також покровителем виноробства в Єгипті вважався бог Шесему, атрибутом якого був прес для винограду.
Шумерська міфологія.
В шумерській міфології є декілька жіночих божеств, імена яких свідчать про їх зв'язок з культом винограду і виноградарства – Амагештін (буквально "Матушка виноградна лоза”)і Гештінанна (один з можливих варіантів тлумачення імені – "Виноградна лоза небес”).
Арабська міфологія.
Покровителем виноградарства і виноробства в стародавній арабській міфології вважався бог Душара. Іранська міфологія.
У зороастрійців виноград використовувся під час ритуалів, присвячених різним богам. Він освящався і вживався в їжу.
Міфологія єзідів (Курдистан).
Згідно з єзідськими міфами верховний ангел Малакі-тауз спокусив перших людей Адама і Єву виноградом (або, за іншим варіантом – пшеницею), давши їм його скуштувати (можна порівняти з християнською легендою спокушання людей). Після цього у них почав боліти шлунок і вони дізналися, що таке страждання.
Китайська міфологія.
Покровителем виноградарства, виноробства і торгівлі вином в Китаї вважався бог Ду Кан. Згідно з легендами він першим почав виготовляти вино в часи правління міфічного царя Хуан-ді. Грузинська міфологія.
Виноград відігравав важливу роль в господарстві грузинського населення і тому у них був особливий бог-покровитель виноградарства і виноробства Агуна. Прямо на виноградниках та в "марані” (приміщеннях, де виготовлялося і зберігалося вино) здійснювалися ритуали присвячені цьому богу. При цьому його прохали дати великий врожай та вберегти виноградники від граду.
Адигейська міфологія.
В адигейській міфології походження винограду пов’язується з божественним хмільним напоєм сано. Одного разу разом з богами на священній горі Ошхамахо його пив нартський герой Сосруко і скинув бочонок сано на землю. Він розбився, і сімена, які знаходилися на його дні проросли і перетворилися на виноград, з якого також почали виготовляти прекрасний хмільний напій.
|