Четвер
02.05.2024
14:21
Форма входу
Категорії розділу
Баклан [1]
Бекас [1]
Беркут [1]
Ворон [1]
Гагара [1]
Галка [0]
Глухар [1]
Голуб [1]
Горобець [1]
Гриф [1]
Гусак [1]
Деркач [1]
Дрізд [1]
Дрімлюга [1]
Дятел [1]
Жайворонок [1]
Журавель [1]
Зимородок [1]
Зозуля [1]
Ібіс [1]
Індик [1]
Качка [1]
Кібець [1]
Кіріс [0]
Колібрі [1]
Колпиця [1]
Кондор [1]
Кречет [1]
Кропивник [0]
Крутиголівка [0]
Кулик [1]
Куріпка [1]
Курка [1]
Ластівка [1]
Лебідь [1]
Лелека [1]
Лунь [1]
Нирок [0]
Одуд [1]
Орел [1]
Павич [1]
Папуга [1]
Перепілка [1]
Півень [2]
Птах-носоріг [1]
Пугач [1]
Рябчик [1]
Сич [1]
Сова [1]
Сокіл [1]
Соловей [1]
Сорока [1]
Стерв`ятник [1]
Страус [1]
Страус ему [1]
Татугу кононі [1]
Тетерев [1]
Трясихвістка [1]
Фазан [1]
Цесарка [1]
Чайка [1]
Чапля [1]
Чібіс [1]
Широкорот [1]
Шуліка [1]
Яструб [1]
Пошук
Друзі сайту
Сайт по історії тероризму - terworld.narod.ru
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Міфологія - дивовижний світ

Каталог статей

Головна » Статті » Птахи » Голуб

Голуб
ГОЛУБ


Міфологія східних слов`ян

 Гніздо голубів в будинку українці та росіяни вважали важливим оберегом від пожежі. 

Українська народна міфологія

Згідно з легендами, поширеними в Карпатах і Поліссі, ангел у вигляді голубка повідомляв новонародженим дітям про їх долю. 

На Закарпатті серце голуба вважалося дієвим засобом в любовній магії. Існувала віра в те, що коли дати дівчині та хлопцю по половині голубиного серця то вони будуть вічно кохати одне одного.

Згідно з віруваннями поширеними на Полтавщині для того, щоб примножувалися голуби треба втикнути голубине перо на даху голуб`ятні.

Білоруська народна міфологія

 Білоруси в районі Свіслочі уявляли людські душі в образі голубків. Якщо вони відлітали в рай то мали білий колір, якщо ж в пекло то чорний.

Словацька народна міфологія

 У словаків під час набивання перин, які йшли у посаг нареченій в них вкладалося голубине пір`я, що мало символізувати довге взаємне кохання наречених.

Міфологія лужичан

 У лужичан кров голуба, якому відривали голову, використовувалася в магічному лікуванні бородавок. 

Сербська народна міфологія

 Серби Боснії вважали, що голуб це ангел, який жив у раю. З цим було пов`язане табу вбивати голубів та вживати в їжу їх м`ясо.

Хорватська народна міфологія

 У хорватів Копривниці порошок з висушеного серця голуба застосовувався в любовній магії. Якщо дівчина хотіла, щоб якийсь хлопець її покохав то вона мала додати йому в їжу або у воду цей порошок.

Болгарська народна міфологія

 Згідно з болгарськими легендами на голуба було перетворено мати, яка довго плакала по своєму сину на ім`я Гугу. З тих пір вона постійно звала його по-голубиному "Гу-гу!  

 У болгарів району Петрича існувала віра в те, що щоби стати сильним і сміливим треба з`їсти серце голуба.

Азербайджанська міфологія

 В образі голуба в азербайджанській міфології поставали посланці бога – пері.

Під час приготування мотала (сира в бурдюку) азербайджанські селяни промовляли замовляння в якому зверталися з проханням до білого голуба (як посланця Небесного божества) зберегти сир від псування.

 Грецька міфологія.

Голуби та голубки пов”язані з культами значних грецьких богів. Голубка виступає як священна птиця Афродіти, яку вона постійно супроводжувала. В "Іліаді” Гомера в образі голубок зображуються Гера і Афіна. В Аркадії з голубом в руці зображували Деметру, яка вважалася творцем птахів. Існують дані про існування культу голубки до якого відносилася трьох лика богиня Діана або Діона.
З голубами пов’язано багато перетворень міфологічних персонажів. На голубку перетворилася Еврінома, яка знесла Світове яйце, з якого з’явився Всесвіт. На голубок було перетворено богами цнотливих супутниць Артеміди Плеяд, образи яких були поміщені серед зірок. Потім вони носили Зевсу їжу богів – амбросію. Також на голубок Діоніс перетворив доньок царя-жерця з острова Делос Анія – Елаїду, Спермо і Ено, коли їх намагався захопити Агамемнон, щоб вони годували його військо під Троєю, тому що все до чого вони торкалися перетворювалося на масло, зерно і вино. Після цього голуби знаходилися під захистом богів на батьківщині сестер – острові Делос.
Існують міфи про заснування оракулів, пов’язані з голубами. Дві чорні голубки вилетіли з єгипетських Фів – одна вилетіла до Аммона в Лівії а друга до Додони. Тут вони сіли на дуби і проголосили їх провісниками Зевса. Після цього в Додоні жриці Зевса завжди прислуховувалися до воркування голубів і використовували їх у своїх пророцтвах. Саме з віщого дуба в Додоні голуби принесли звістку Гераклу, що після захоплення міста Ехалії він невдовзі помре або проведе залишок свого життя без жодних тривог і хвилювань. Голуби неодноразово виступають в якості провісників. Зокрема, голуб був випущений Девкаліоном під час потопу і сповістив його про наближення землі.
Також в розповідях міфографів голуб виступає персонажем в подорожі аргонавтів. Вони випустили його, щоб їх корабель зміг проплисти через жахливі скали Сімплегади – коли він пролітав над ними то вони зімкнулися і вирвали з його хвоста лише декілька пір’їн. А коли скали почали розходитися аргонавти швидко подолали цю небезпечну перешкоду.

Християнська міфологія.

В християнській традиції голуб був втіленням раю, святого духу, хрещення і взагалі християнської віри.

Мусульманська міфологія.

В мусульманській міфології голуба відносили до 10-ти тварин, пов’язаних з небом і хазяїном його називали пророка Нуха.

Західно-семітська міфологія.

В міфології західно-семітських племен голуб був одним з символів богині-діви Тінніт – одного з головних божеств пантеону.

Шумеро-аккадська міфологія.

В образі голуба виступала шумерська богиня Іштар.
В шумеро-аккадському міфі про потоп Ут-напішті надсилає голуба зі свого човна перевірити чи не почала спадати вода і з’являтися суша.

Індуїстська міфологія.

В легенді про царя Ушинаре бог вогню Агні постає в образі голуба. Таким чином він разом з богом грому і блискавки Індрою (він обернувся на сокола) намагався перевірити праведність царя. Побачивши, що сокіл наздоганяє голуба, він зрізав шматки м’яса з власного тіла, щоб віддати їх соколу ("Махабхарата”, ІІІ).

Тібетська міфологія.

В одному з тібетських міфів на голуба перетворилося божество Пехар, яке переслідували принц Муругценпо і бог багатства Вайшравана і був збитий ними стрілою.

Корейська міфологія.

Мати міфічного засновника корейської держави Когурьо Чумона послала йому з голубами зерна 5-ти злаків. Коли вони прилетіли до нього то він їх вбив, витягнув з їх горла зерна а потім оживив, окропивши водою.
Згідно з корейською міфологією предок роду Кім в державі Сілла народився в місцевості Курім, що означає "Голубиний ліс” ("Самгук юса”, ХІІІ ст.).

Балтійська міфологія.

В міфології балтійських народів голуб асоціювався зі стихією повітря. На нього міг перевтілюватися чорт (його часто уявляли в образі бога підземного світу Велса), який був ворогом бога грому і блискавки Перкунаса.

Грузинська міфологія.

В грузинському міфологічному фольклорі зачарованою в образі голуба, або якоїсь іншої тварини, постає золотоволоса красуня Мзетунахаві.

Вірменська міфологія.

Голубів використовували під час свята вардавар, яке відзначалося в середині літа (за вірменським календарем) на честь богині кохання Астхік. Під час релігійних церемоній здійснювалося відпускання голубів на волю.

Адигейська міфологія.

В нартському епосі адигейців голуби вказали нартам, як знайти красуню Ахуміду і чарівну сопілку, яких викрав дракон бляго.

Міфологія тюркомовних народів.

У різних тюркомовних народів в образі голубів часто уявлялися добрі духи Парі.

Таджицька міфологія.

В таджицькій міфології голуб виступає в образі душі-птаха.

Міфологія комі.

Згідно з варіантом міфу про створення світу у комі активну участь в цьому брали брати Йон (бог-деміург) і Омоль, які при цьому постають в образі голубів. Пізніше, коли Йон вирішив відгородитися від Омоля, то він створив небо і поселився на ньому зі своїми голубами. Але голубів погубили ворони Омоля, лише одному з них вдалося повернутися з баговинням у дзьобі, з якого потім виникла земля. Ворона, який переслідував цього голуба Йон задушив.

Міфологія батаків (о-в Суматра –Індонезія).

Згідно з міфом богиня-творець землі Сідеак Паруджар разом з чоловіком Туан Рума Ухіром вбили голуба, який сидів на гілках світового дерева. В його шлунку вони знайшли сімена культурних рослин, які з того часу і поширились на землі.

Міфологія йоруба.

В міфології йоруба голуб разом з куркою допомогли одному з головних богів Оріша Нла створити сушу. Він насипав розсипчастої землі посеред первинного болота, а ці птахи розгребли її, таким чином створивши земну основу.

Міфологія ашанті (Західна Африка).

У деяких нторо (груп людей) у ашанті голуб вважався помічником їх предків у справі народження дітей. Він допоміг їм це зробити за допомогою спеціальних ритуалів. З того часу у цих нторо зберігалося табу на вбивство голубів.

Міфологія гуронів.

Гурони вірили те, щ душа людини може з’являтися у вигляді голуба.

Міфологія кечуа.

У індіанців кечуа голуб вшановувався як священний птах.


Категорія: Голуб | Додав: terworld (06.08.2009)
Переглядів: 3155 | Коментарі: 3 | Рейтинг: 5.0/4 |
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: