Субота
27.04.2024
17:37
Форма входу
Категорії розділу
Баклан [1]
Бекас [1]
Беркут [1]
Ворон [1]
Гагара [1]
Галка [0]
Глухар [1]
Голуб [1]
Горобець [1]
Гриф [1]
Гусак [1]
Деркач [1]
Дрізд [1]
Дрімлюга [1]
Дятел [1]
Жайворонок [1]
Журавель [1]
Зимородок [1]
Зозуля [1]
Ібіс [1]
Індик [1]
Качка [1]
Кібець [1]
Кіріс [0]
Колібрі [1]
Колпиця [1]
Кондор [1]
Кречет [1]
Кропивник [0]
Крутиголівка [0]
Кулик [1]
Куріпка [1]
Курка [1]
Ластівка [1]
Лебідь [1]
Лелека [1]
Лунь [1]
Нирок [0]
Одуд [1]
Орел [1]
Павич [1]
Папуга [1]
Перепілка [1]
Півень [2]
Птах-носоріг [1]
Пугач [1]
Рябчик [1]
Сич [1]
Сова [1]
Сокіл [1]
Соловей [1]
Сорока [1]
Стерв`ятник [1]
Страус [1]
Страус ему [1]
Татугу кононі [1]
Тетерев [1]
Трясихвістка [1]
Фазан [1]
Цесарка [1]
Чайка [1]
Чапля [1]
Чібіс [1]
Широкорот [1]
Шуліка [1]
Яструб [1]
Пошук
Друзі сайту
Сайт по історії тероризму - terworld.narod.ru
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Міфологія - дивовижний світ

Каталог статей

Головна » Статті » Птахи » Сокіл

Сокіл
СОКІЛ



Слов’янська міфологія.

У різних слов’янських племен в образі сокола поставав вогняний дух Рарог, пов'язаний з культом вогнища (чеський raroh – "сокіл”).

Міфологія східних слов`ян

 На сокола мав здатність перетворюватися билинний герой Волх. 

Скандинавська міфологія.

Для того, щоб звільнити богиню Ідунн разом з молодильними яблуками, яких захопив велетень Тьяцці, бог Локі позичив соколине оперення у богині родючості і любові Фрейї, яке було одним з головних її атрибутів. В такому образі йому вдалося викрасти Ідунн і повернути яблука богам-асам ("Молодша Едда”).

Єгипетська міфологія.

В стародавньому Єгипті було поширене вшанування богів-соколів, яки виступали під різними іменами але завжди були пов’язані з небом і сонцем. В династичний період більшість різних соколиних божеств злилися в єдиному образі бога Гора. Він вважався божеством, втіленим в сокола і зображувався як у вигляді самого птаха так і людиною з соколиною головою. Гор-сокіл вважався охоронцем фараона (зокрема, на статуї фараона Хефрена на потилиці було зображено сокола, який своїми крилами прикривав його голову). З Гором часто ототожнювали бога-сокола Сопду, якого вважали охоронцем східного кордону Єгипту і борцем з ворогами країни. Ототожненням Гора був також і бог єгипетського міста Атрібіса Хентіхеті, який зображувався соколом. Як і інші сонячні божества в образі сокола втілювався і бог Ра, якого зображували людиною з соколиною головою.
У вигляді самки сокола зображувалася богиня Ісіда та її сестра Нєфтіда. Це було пов’язано з тим, що вона була також богинею вітру а сокіл ототожнювався з цим природним явищем.
З головою сокола на поховальних посудинах зображувався один з синів єгипетського бога Гора Кебексенуф. Вважалося, що він має охороняти нутрощі людини, які поміщалися в канопу після завершення процедури бальзамування тіла.
Сокіл вважався священною твариною бога Лівійської пустелі Аша. Він зображувався у вигляді людини з головою сокола. Цей же птах був священним і єгипетського бога війни Монту. Він також зображувався людиною з головою сокола, увінчаною короною, сонячним диском і двома блакитними пір’їнами. В "Текстах пірамід” сокіл Монту зносив померлого царя на небо. В подібному ж вигляді постає і бог східної пустелі Немті, культ якого був поширений в 12-му номі Верхнього Єгипту.
У вигляді сокола зображувався бог родючості і покровитель померлих Сокар, центр культу якого знаходився в місті Мемфіс.

Азербайджанська міфологія

 Сокіл вважався тваринним предком азербайджанських родів баятів та афшарів.
 В одному зі стародавніх азербайджанських замовлянь під час готування мотала (сира в бурдюку) селяни зверталися до білого сокола як до посланця Небесного божества, і закликали його зберегти мотал від псування.

Ведійська та індуїстська міфологія.


Індра перетворюється на сокола а бог Агні на голуба для того, щоб перевірити праведність царя Ушинари. Побачивши, що сокіл наздоганяє голуба цар зрізав шматки м’яса з власного тіла, щоб накормити сокола ("Махабхарата”, ІІІ).
Соколи, поряд з іншими птахами та кіньми, були запряжені до колісниці братів Ашвінів, якою вони об’їздили Всесвіт і розганяли темряву.
З соколами часто порівнювалися індійські божества бурі, вітру, грому і блискавки Марути.

Тібетська міфологія.

Соколи входили до почту судді людських душ в тібетській міфології Ціумарпо.

Іранська міфологія.

В образі сокола в іранській міфології (збірка "Яшт” XIV) постає бог війни і перемоги Веретрагн. Далі в Авесті сокіл на ім`я Варган став інкарнацією цього бога.

Соколи вважалися створіннями бога добра Ормазда. Він створив їх для того, щоб вони знищували змій, яких відносили до шкідливих тварин. 

Міфологія ібанів Саравака (Східна Малайзія).

В образі сокола в міфології ібанів постає божество війни Сінгаланг буронг. Такий його вигляд, напевне, пояснюється тим, що воно вважалося покровителем ворожінь по польоту птахів.

Міфологія дінка (південний Судан).

Згідно з міфами дінка сокіл на прохання бога дощу Денгдіта перекусив мотузку, по якій його тесть втік з неба на землю, що закривало йому шлях назад. Під час процесу творення людей з жиру він випив більшу його частину, від чого вони були спотворені, і тому боячись гніву Денгдіта, вирішив втекти.

Міфологія кечуа.

Індіанці кечуа вважали сокола священним птахом.

Міфологія індіанців бороро.

Згідно з міфами індіанського народу бороро мати двох відомих культурних героїв Бакароро і Ітуборі з`їв cокіл. Незабаром після свого народження вони помстилися за її смерть і вбили птаха.

Міфологія аранда (Австралія).

В міфах австралійського племені аранда користуватися кам’яною сокирою їх навчили 2 людей-соколів, які прийшли в їх землі з півночі.


Категорія: Сокіл | Додав: terworld (06.08.2009)
Переглядів: 2002 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 5.0/2 |
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: