АНТИЛОПА
Мусульманська міфологія.
Антилопа зцілила своїм молоком пророка Йунуса, якому вдалося вибратися на берег з черева кита, який його проковтнув.
Єгипетська міфологія.
Антилопа була священною твариною бога сил зла Сета і богині Анукет. Жінкою з рогами антилопи і в короні Верхнього Єгипту зображувалася богиня прохолодної води Сатіс.
Ведійська і індуїстська міфологія.
За допомогою антилопи 10 тисяч аскетів намагалися знищити індійського бога Шиву. Вона намагалася напасти на нього але він навічно затиснув її в своїй лівій руці. З того часу Шиву часто зображували з антилопою у руці. Згідно з легендою ("Вішну-пурана”, ІІ, 13-16 ; "Бхагават-пурана”, V, 9-10) стародавній цар Бхарата, який зрікся престолу і поселився у лісі одного разу врятував дитя антилопи. Він виховав його і все своє життя про нього піклувався. У зв’язку з цим в наступному житті він народився антилопою, але і в цьому образі залишався ревним шанувальником бога Вішну і вів аскетичний спосіб життя. У ведійській міфології існує пояснення виникнення сузір’я Мрігаширша (що означає "Голова антилопи”) – усі божества влаштували церемонію жертвоприношення на горі Хімават і забули запросити лише бога Рудру (Шиву). Він розгнівався і простромив жертву стрілою, в результаті чого вона перетворилася на сузір’я. З головою і передніми ногами антилопи в індійському зодіаку зображувалася фантастичне чудовисько Макара, яке символізувало знак Козерога. На колісницях запряжених антилопами їздили по небу міфічні божества бурі, вітру, грому і блискавки Марути. Самих їх часто порівнювали з цією твариною. На сина індійського мудреця Вьяси Панду було накладено прокляття за те, що він вбив антилопу під час парування – він мав померти в обіймах своєї дружини ("Махабхарата”).
Єменська міфологія.
Антилопа була священною твариною верховного бога єменської міфології Астара.
Міфологія кпелле і менде (Західний Судан).
У племен кпелле і менде антилопа виступає в ролі засновника та покровителя деяких таємних союзів релігійного характеру.
Міфологія бантумовних народів Між озер`я.
Згідно з варіантом міфу, поширеним у бантумовних народів один з їх могутніх царів Ріангомбе був вбитий антилопою, яку він прагнув вбити, щоб дістати шкуру в подарунок своїй дружині.
Міфологія бантумовних народів групи монгонкундо (Центральна Африка).
Перевтілюватися в антилопу (або входити в неї) мав здатність епічний герой бантумовних народів Ліанжа (Епос "Нсонго і Ліанжа”).
Міфологія хадзапі (Танзанія).
Згідно з міфологічними уявленнями народу хадзапі розводити антилоп свалі і канна їх навчив культурний герой-деміург Хайне.
Бушменська міфологія.
У бушменів покровителем антилоп вважався їх предок і культурний герой-деміург Цагн. Згідно з одним варіантом міфу бушмени раніше були антилопами, але Цагн перетворив їх на людей. Також він дав імена різним видам антилоп, наділив їх різною мастю та певними особливостями. За деяким даними Цагн створив антилоп з сандалій свого зятя Кваммангі та й сам неодноразово на них перетворювався. Особливо ж герой любив червоних антилоп і антилоп канна і бушмени наділяли їх магічними властивостями.
|