Четвер
02.05.2024
14:40
Форма входу
Категорії розділу
Баклан [1]
Бекас [1]
Беркут [1]
Ворон [1]
Гагара [1]
Галка [0]
Глухар [1]
Голуб [1]
Горобець [1]
Гриф [1]
Гусак [1]
Деркач [1]
Дрізд [1]
Дрімлюга [1]
Дятел [1]
Жайворонок [1]
Журавель [1]
Зимородок [1]
Зозуля [1]
Ібіс [1]
Індик [1]
Качка [1]
Кібець [1]
Кіріс [0]
Колібрі [1]
Колпиця [1]
Кондор [1]
Кречет [1]
Кропивник [0]
Крутиголівка [0]
Кулик [1]
Куріпка [1]
Курка [1]
Ластівка [1]
Лебідь [1]
Лелека [1]
Лунь [1]
Нирок [0]
Одуд [1]
Орел [1]
Павич [1]
Папуга [1]
Перепілка [1]
Півень [2]
Птах-носоріг [1]
Пугач [1]
Рябчик [1]
Сич [1]
Сова [1]
Сокіл [1]
Соловей [1]
Сорока [1]
Стерв`ятник [1]
Страус [1]
Страус ему [1]
Татугу кононі [1]
Тетерев [1]
Трясихвістка [1]
Фазан [1]
Цесарка [1]
Чайка [1]
Чапля [1]
Чібіс [1]
Широкорот [1]
Шуліка [1]
Яструб [1]
Пошук
Друзі сайту
Сайт по історії тероризму - terworld.narod.ru
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Міфологія - дивовижний світ

Каталог статей

Головна » Статті » Птахи » Зозуля

Зозуля
ЗОЗУЛЯ


Грецька міфологія

 В грецькій міфології зозуля пов`язана з культом богині Гери. Цей птах вважався провісником весни – пори кохання, а Гера була богинею календарного року. Зозуля зображувалася на скипетрі Гери.

 В образі зозулі в міфі постає Зевс в той момент коли він домагався любові своєї сестри Гери. В цьому вигляді Гера притиснула його до своїх грудей. Коли вона це зробила то він став справжнім і оволодів нею. Після цього Гера була змушена вийти за нього заміж. Місце де відбувалися ці події було назване Зозулиною горою (за деякими даними це була гора Форнакс в Арголіді). Англійський дослідник Р. Грейвс припускає, що Зевс постає в образі зозулі тому, що він як би символічно "викинув” усіх інших божеств "з гнізда” та добився верховної влади в грецькому пантеоні. До того ж він присвоїв скипетр Гери з зозулею.

 Культ зозулі підтверджується археологічними знахідками. В Мікенах було виявлено позолочену фігурку оголеної богині-аргівянки з зозулею. Там таки було виявлено позолочену модель храму, увінчаного зображенням зозулі. На крітському саркофазі виявленому в Агіа-Тріаді було зображено подвійну сокиру лабріс на який сиділа зозуля.

 Міфологія східних слов`ян

 В багатьох легендах і переказах східних слов`ян зозуля часто символізує собою вбиту горем жінку. В одному варіанті від туги за рідною домівкою на зозулю перетворюється дівчина, яку віддали заміж в далекі краї, перетворившись на птаха вона летить на батьківщину. В іншому варіанті на зозулю перетворюється дружина, що плаче за загиблим чоловіком.

 Згідно з народними легендами кожна зозуля після одного року життя (або щорічно з Петрова дня) перетворюється на яструба, а пізніше на орла.  

Українська народна міфологія

 В українських народних легендах дуже поширеним є мотив перетворення дівчини на зозулю з різних причин. За однією з них (поширена на Житомирщині) на цього птаха перетворилася дівчина, що відмовилася вийти заміж за вибором батьків. За легендами на Галичині на зозулю перетворилася дівчина, що сховалася від нареченого в день весілля. В третьому варіанті (він також має аналогії у білорусів і поляків) на зозулю перетворили зарозумілу дівчину, яка пожартувала над людьми (в різних варіантах легенд це міг бути Ісус Христос, Божа Матір, святі або жебрак), сховавшись в укриття і прокричавши "ку-ку!” 

Російська народна міфологія

 Згідно з легендою, що поширена на Смоленщині, на зозулю перетворился жінка, що відмовилася подати води своїй хворій матері і та її за це прокляла.

 Білоруська народна міфологія

 Згідно з білоруською легендою поширеною на Берестейщині на зозулю апостол Петро перетворив дівчину, яка його дражнила. За іншою легендою на зозулю було перетворено дівчину, яка не захотіла допомогти бідному брату.

 У білорусів з зозулею було пов`язано ряд прикмет. Особливо це стосувалося того коли вона вперше подавала голос. При цьому говорили, що людина має щось тримати у руках і тоді у неї все буде вдаватися протягом року; кишеня людини не повинна бути пустою, щоб у неї були гроші. В білоруському Поліссі поганою прикметою вважався перший крик зозулі і перший грім в той час коли ліс ще не вкрився листям.

 В Поліссі вірили в те, що зозуля починає подавати голос лише після того, як під час пасхальної всенощної священник промовить привітання Христу.

Міфологія південних слов`ян 

 У південних слов`ян в образі зозулі часто виступають жінки, охоплені тугою. Одна з них плаче по загиблим синам, або сестра що плаче по загиблому брату (зокрема, у сербів і македонців).

Сербська народна міфологія

 Серби вірили в те, що зозуля має здатність за певних умов наврочити людині.

Болгарська народна міфологія

 Згідно з болгарською легендою зозуля спочатку була ангелом, але за її гріхи Бог пертворив її на птаха.  За іншою легендою зозуля була проклята Богородицею. Коли вона прийшла до лісу з новонародженим Ісусом Христом, то усі дерева і птахи завмерли, тільки зозуля цього не зробила.   

 Китайська міфологія.

 Згідно з китайською міфологією на зозулю перетворилася душа міфічного правителя царства Шу Ду Юя. Це сталося після того, як він зрікся престолу на користь свого радника Бє-ліна і відправився до західних гір, де і помер.


Категорія: Зозуля | Додав: terworld (06.08.2009)
Переглядів: 3083 | Коментарі: 3 | Рейтинг: 5.0/1 |
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: