Середа
27.11.2024
02:21
Форма входу
Категорії розділу
Баклан [1]
Бекас [1]
Беркут [1]
Ворон [1]
Гагара [1]
Галка [0]
Глухар [1]
Голуб [1]
Горобець [1]
Гриф [1]
Гусак [1]
Деркач [1]
Дрізд [1]
Дрімлюга [1]
Дятел [1]
Жайворонок [1]
Журавель [1]
Зимородок [1]
Зозуля [1]
Ібіс [1]
Індик [1]
Качка [1]
Кібець [1]
Кіріс [0]
Колібрі [1]
Колпиця [1]
Кондор [1]
Кречет [1]
Кропивник [0]
Крутиголівка [0]
Кулик [1]
Куріпка [1]
Курка [1]
Ластівка [1]
Лебідь [1]
Лелека [1]
Лунь [1]
Нирок [0]
Одуд [1]
Орел [1]
Павич [1]
Папуга [1]
Перепілка [1]
Півень [2]
Птах-носоріг [1]
Пугач [1]
Рябчик [1]
Сич [1]
Сова [1]
Сокіл [1]
Соловей [1]
Сорока [1]
Стерв`ятник [1]
Страус [1]
Страус ему [1]
Татугу кононі [1]
Тетерев [1]
Трясихвістка [1]
Фазан [1]
Цесарка [1]
Чайка [1]
Чапля [1]
Чібіс [1]
Широкорот [1]
Шуліка [1]
Яструб [1]
Пошук
Друзі сайту
Сайт по історії тероризму - terworld.narod.ru
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Міфологія - дивовижний світ

Каталог статей

Головна » Статті » Птахи » Журавель

Журавель
ЖУРАВЕЛЬ.



Грецька міфологія.

Журавель вважався священним птахом Гермеса. Згідно з міфом Гермес винайшов літери і надав їм клиноподібної форми за зразком клину, яким летять журавлі. І саме журавлі нібито принесли цей клинопис до Єгипту. Паламед, який також вважався винахідником літер, зображувався зі священним журавлем. Паламед, скоріше всього є аналогом єгипетського бога Тота , священним птахом якого був схожий на журавля ібіс. Разом з журавлем зображувався і Геріон, як хранитель стародавньої абетки.
Журавлі допомогли сину Зевса Мегару врятуватися від потопу – вони розбудили його своїми криками і закликали йти на вершину гори Геранія, яка не була затоплена.
Тесей привіз з Криту до Афін ритуальний "танець журавля”, рухи якого нібито повторювали заплутані переходи Лабіринту в Кноссі. Далі цей танець поширився по всій Греції і був досить популярним.

Польська народна міфологія

 У поляків кружіння журавлів над будинком вважалося поганою прикметою. Вірили в те, що це може викликати пожежу. Також поганою прикметою вважалося велике скупчення журавлів і лелек на полі. Вірили, що це може призвести до війни.

Болгарська народна міфологія

 Фракійські болгари влаштовували ворожіння на журавлях, що летять у небі. Побачивши журавлів навесні кричали : "А ну, скільки журавлів, стільки курчат і курей!   

Ірландська кельтська міфологія.

Журавель був символом Брігіти, доньки верховного божества Дагди.

Галльська кельтська міфологія.

Символом бога війни у галльських кельтів Єзуса був бик, на спині якого сиділи троє журавлів.

Вірменська міфологія.

Журавлі вважалися священними птахами у вірменській міфології.

Китайська міфологія.

В китайській міфології журавель був дуже популярним персонажем. Зокрема, він як сянь хе – "безсмертний журавель” і лін хе – "чудесний журавель” вважався пов’язаним зі світлим початком ян і відзначався виключним довголіттям. Вважалося, що хе (тобто, "журавель”) споживає субстанцію вогню і металу і тому протягом життя з ним відбуваються певні метаморфози – в 7 років "малі”, в 16 років – "великі”, в 160-річному віці вони завершуються і його тіло стає білим і чистим а крик може бути почутий небом. Далі білий хе (бай хе) в тисячу років стає синім (або зеленим) (цан хе), а ще через тисячу років – чорним (сюань хе). В різні періоди життя хе наділялися різними властивостями і вміннями – вважалося, що білі хе добре танцюють, а чорні знаються на музиці. Також в легендах є згадки про жовтих і червоних хе. З початку періоду нашої ери хе, особливо ж білі, вважалися птахами на якими літають безсмертні – сянь. В мистецтві зображення журавлів, як символів довголіття було одним з улюблених сюжетів.
Літаючим на білому журавлі в китайській міфології часто постає герой Ванцзи Цяо. Згідно з легендами на цьому журавлі він полетів на небо і став безсмертним. Це може свідчити про те, що китайці вважали журавлів птахами, які переносять душі людей на небо.
Журавля часто зображували серед оточення китайського бога-покровителя коней Ма-вана.

Китайська даоська міфологія.

В даоській міфології журавель постає однією з ланок, яка здійснює зв'язок з безсмертям, що можна прослідкувати на прикладі "8-ми безсмертних” героїв.
В міфі про першого з "8-ми безсмертних” Лань Цай-хе журавель з’являється в небі, коли він пив вино і танцював поблизу озера Гаолян. Після цього він одразу піднявся на небо і зник. Журавлину шию мав ще один з "8-ми безсмертних” Люй Дун-бінь і в момент його зачаття до ліжка матері на мить спустився з неба білий журавель.
Журавель спускається з неба і забирає до країни безсмертних ще одного з "8-ми безсмертних” Чжунлі Цюаня.
Популярним сюжетом даоської міфології є подорожі безсмертних святих (сянь) на журавлях, яких при цьому називають сяньхе – "журавлями безсмертних”. В мистецтві журавель був атрибутом довголіття і безсмертя і тому часто з ним зображувалися святі.
На журавлях "знеслися в небо” популярні даоські святі Гу і Чжун. На журавлі літав між горами і їх брат Ін (усіх їх називали "Троє Мао”).
На журавля після смерті перетворився бог монет в китайській даоській міфології Лю Хай. За легендою він виготовив таблетку вічного життя, випив її, але одразу ж помер і його тіло почало поступово щезати і перетворилося на журавля.

Самодійська міфологія.

В міфології селькупів журавлі вважалися духами-помічниками шаманів.

Бушменська міфологія.

В образі блакитного журавля в бушменських міфах постає сестра їх предка і культурного героя-трікстера Цагна.



Категорія: Журавель | Додав: terworld (06.08.2009)
Переглядів: 3630 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 4.2/5 |
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: